Araç İçi Temizleme Nasıl Yapılmalıdır?

Araç İçi Temizleme Nasıl Yapılmalıdır?

Araç İçi Temizleme Nasıl Yapılmalıdır?

Arabaların içine her ne kadar özen gösterseniz de istemsizce tozlanabilir ya da kirlenebilir. Özellikle de çocuğunuz var ise bu durumun yaşanması muhtemeldir. Arabanızın içi kirli ise sağlığınız açısından da olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle araba içi temizleme, son derece önem verilmesi gereken bir husustur.

Araç İçi Temizleme Nasıl Yapılmalıdır?

Araç içi temizleme yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı işlemler vardır. Detaylı bir temizlik için bu işlemi, alanında profesyonel olan çalışanlara yaptırabilirsiniz. Eğer imkanınız var ise araç içi temizleme işlemini kendiniz de yapabilirsiniz.

Paspaslar Temizlenmeli

Araç içinde yer alan paspaslar, en fazla kirlenen ürünler arasında yer almaktadır. Paspasları detaylı bir şekilde temizlemek için öncelikle, araç içerisinden çıkarmanız gerekmektedir. Silkeleyip ardından yıkama işlemi yapmanız, paspasların daha iyi temizlenmesini sağlar. Paspasınızın hangi malzemeden yapıldığı, nasıl temizlenmesi gerektiğini belirler.

Eğer halı paspas kullanıyorsanız, tozlarını temizlemek için elektrikli süpürge kullanmanız gerekmektedir. Halı paspasları yıkadığınızda, kuruduğundan emin olmadan tekrar aracınıza yerleştirmemeye özen göstermeniz gerekir. Tamamen kurumayan bir paspası, aracınıza serdiğinizde kötü kokuya neden olabilir.

Araç İçini Detaylı Bir Şekilde Süpürün

Koltuk kılıfı kullanıyorsanız araç içi süpürme işlemine başlamadan önce, onları çıkarmanız gerekmektedir. Araç içi süpürme işlemi için elektrikli ya da şarjlı süpürgeleri tercih edebilirsiniz. Hatta araç içi temizliği için özel olarak üretilen süpürgeleri de kullanabilirsiniz. Detaylı bir temizlik için araç içindeki tüm noktaları dikkatli bir şekilde elektrikli süpürge ile temizlemeniz gerekir. Elektrikli süpürge ucunu kullanırsanız, araç içinde yer alan dar noktaları daha iyi temizleyebilirsiniz.

Koltuk Temizliği

Araç içi süpürme işlemini tamamladıktan sonra koltukları silmeniz gerekmektedir. Araç koltukları için üretilen spreyleri kullanarak silme işlemini yapabilirsiniz. Ancak spreyi sıktıktan sonra bir süre beklemeniz daha etkili bir sonuç elde etmenizi sağlar. Silerken çok sert olmamanız gerekmektedir. Çünkü araç koltuklarını zedeleyebilirsiniz.

Koltuklarınızda lekeler var ise kimyasallar kullanabilirsiniz. Ayrıca direksiyon, kapı içi ve ön konsol kısımlarını da temizlemeniz gerekmektedir. Silme işlemlerini yaparken yumuşak bir bez tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Böylece aracınızı zedelemeden detaylı bir temizlik yapabilirsiniz.

12 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir