Benzinli Ve Dizel Araç Arasındaki Farklar

Benzinli Ve Dizel Araç Arasındaki Farklar

Benzinli Ve Dizel Araç Arasındaki Farklar

Günümüz binek araçlarının en sık tercih edilen iki yakıt türü olan benzinli ve dizel araçlar kullandığı yakıt türüne bağlı olarak bize bir takım özellikler sunmaktadır. Bu özelliklerin kullanıcıların kullanım amaçlarına göre seçimleri de değişmektedir.

Alınacak Araçtan Beklentiler Neler Olabilir?

Alınacak aracın yakıt türüne göre bize bazı avantajları ve dezavantajları ile birlikte karşımıza çıkmaktadır. Bunların neye göre seçileceği ise tamamen alıcının araçtan beklentilerine göre hareket etmesi doğrultusunda gerçekleşmektedir. Bazı alıcılar yakıt yakımı az olan bir araç sahibi olmak isterken bazı alıcılar ise performanslı bir araç isteyebilir. Bir diğer örnek verilirse bazı araç sahipleri tercih edilen arabanın tamire sık gitmemesi, fazla bakım gerektirmemesi beklentisinde bulunabilir.

Neden Benzinli Araç Alınır?

Benzinli bir aracın seçilmesindeki ilk öncelik başlangıç durumu fiyatıdır. Hem sıfır hem de ikinci el piyasasında dizel araçlara kıyasla daha ucuzdur. Elbette fiyatının ucuz olmasının yanında fazla yakıt tüketimine sahiptir. Benzinli aracın bir diğer tercih sebebime değinmek istersek benzinli araçların dizel araçlara göre motorları sessiz çalışır ayrıca performansı da dizel araçlara kıyasla daha yüksek motorlardır. Bu durum kullanım keyfi bakımından dizel araçlara göre iyi olacaktır.. Bakım-Tamir konusunda benzinli araçların sık kullanılmasına gerek yoktur ve motor bakımlarının sık sık yapılmasına da ihtiyaç duymamaktadır. Bu durumda benzinli araçların uzun ömürlü motorlara sahip olduğunu gösterir. Ayrıca bakımlarının da az sayıda olması bakım masraflarının da toplamında daha az olması durumu oluşur.

Neden Dizel Araç Alınır?

Dizel araç tercihinin birçok sebebi olabilir. Dizel araçlar benzinli araçlara göre daha az yakıt tüketimine sahip olması tercihinin büyük bir nedenidir. Ülkemizde ise benzin fiyatlarının mazot fiyatlarına göre daha fazla olmasından dolayı sıkça seçilmesinin nedenidir.. Bu yakıt tüketimi farkı ise uzun yolda dizel araçların benzinli araçların önüne bir hayli geçmektedir. Bu sebeple taşımacılık, kargo vs. gibi uzun yol gerektiren işlerde veyahut uzun yolu sıkça kullananların dizel aracı seçmesiyle ekonomik avantajlarına sahip olurlar. Benzinli araçların performans açığını da kapatmak için motorlara turbo desteği kullanırlar. Bu da benzinli araçlar kadar olmasa da yüksek performans almalarını sağlarlar. Dizel araç tercihi daha uygun mazot fiyatı ve yüksek tork sağlaması bakımından uzun yol veyahut taşımacılıkta kullanılması daha verimlidir.

12 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir