Dizel Araç Mı Benzinli Araç Mı?

Dizel Araç Mı Benzinli Araç Mı?

Dizel Araç Mı Benzinli Araç Mı?

Araç alınırken yaşanılan en büyük ikilemlerden biri yakıt sisteminin dizel mi benzinli mi olmasına karar verilememesidir. Dizel ve benzinli araçlar arasında çok ciddi farklar vardır. Dizel Araç Mı Benzinli Araç Mı? sorusunun cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Bu iki motorun ayrıldığı pek çok nokta bulunmaktadır. Yakıtların motorda yanma şekilleri iki sistem arasındaki en büyük farkı oluşturmaktadır. Dizel motorlarda piston içinde sadece hava olurken benzinli motorlarda pistonun içinde hava ve yakıt olmaktadır. Bunun yanı sıra motorun emme, sıkıştırma ve yanma sistemleri de dizel ve benzinli araçlarda farklılık göstermektedir. Her iki aracında avantajlı ve dezavantajlı özellikleri bulunmaktadır.

Dizel Motorlu Araçlar

Dizel Motorlu araçlar çok daha fazla sesli çalışmaktadır. Güç üretimi benzinli araçlara göre daha azdır. Bu güç farkını kapatmak için turbo kullanırlar fakat hızlanma süresinde yine de gecikme yaşanmaktadır. Motor kısmında daha fazla parça kullanıldığı için ekonomik yönden daha pahalıdır. Arıza verme ihtimali fazla olduğu için daha dikkatli ve düzenli kullanılmalıdır.

Torku yüksektir. Motor bakımları daha zor ve pahalıdır. Yakıtı benzinli araçlara göre daha tasarrufludur. Emisyon yayması daha fazladır. Dizel araç ilk çalıştığı motorun ısınması için rölantide birkaç dakika çalışması gerekmektedir. Stop ederken de yine birkaç dakika çalışmalıdır.

Benzinli Araçlar

Dizel araçlara göre daha ucuzdur. Güç üretimi daha fazladır. Yakıt verimliliği daha düşük olduğu için yakıt maliyeti yüksektir. Benzinli araçların Kullanımı daha kolay ve rahattır. Motor sesi fazla olmadığı için konforludur. Taşıma kapasitesi düşük tordan dolayı daha azdır. Benzinli motorların motor ömrü dizel motorların motor ömründen daha uzundur. Ani hızlanma konusunda dizel motordan daha başarılıdır.

Aracın Kullanım Amacı

Yakıt sistemleri arasında seçim yapılırken araç ne için kullanılacaksa ona göre bir seçim yapılmalıdır. Sürekli şehirlerarası yolculuk yapılacaksa veya yük taşımada kullanılacaksa dizel motorlu araçlar tercih edilmelidir. Sürekli kısa mesafede ve keyifli ve konforlu bir sürüş yaşamak isteniliyorsa benzinli araçlar seçilmelidir. Araç alım konusunda öne çıkan en büyük detay aracın maliyeti ve yakıt tasarrufu olacaktır. Ekonomik yönden yılda 25000 km ve üzerinde sürüş yapılacaksa dizel motor tercih edilmelidir.

18 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir