Paint Protection Film (Poliüretan Boya Koruma Filmi) PPF Kaplama Nedir?

Paint Protection Film (Poliüretan Boya Koruma Filmi) PPF Kaplama Nedir?

Paint Protection Film (Poliüretan Boya Koruma Filmi) PPF Kaplama Nedir?

Herkese merhabalar, bugün ki  yazımızda son zamanlarda oldukça popüler olan, gündemde olan araç boya koruma filmi, ingilizcesi Paint Protection Film olarak adlandırılan Poliüretan malzemeden yapılmış olan şeffaf kaplama filmlerinden bahsedeceğiz.

Paint Protection Film (Poliüretan Boya Koruma Filmi) PPF Kaplama Nedir?

Birçok araç kullanıcısı 0 km almış oldukları otomobillerine komple PPF kaplaması yaptırıyor, bu sayede araçlarının hem boyası güneş yanıkları zararlı kimyasallar vb. gibi etkenlerden korunmuş oluyor, hemde folyonun su kaydırıcılık özelliği bulunmasından ötürü seramik kaplamayla aynı işlevi gören su iticilik konusunda aynı işlevi görüyor.

Ppf film kalın tabakası sayesinde araç üzerindeki su lekesi, bez çizikleri, hare çizikleri, araç üzerinde yıkama esnasında oluşabilen kılcal çiziklere karşı büyük ölçüde korumaktadır.

Seramik Kaplamayla PPF Filmin Ne Farkı Vardır?

Seramik kaplama aracın boyasının solmasını , parlak durmasını ve su iticilik özelliği kazandırır, PPF kaplama seramik kaplamanın yaptığı bütün işlevleri yapmakla birlikte, aracı derin çiziklerden , anahtar çiziklerinden, sürtme kaynaklı çiziklerden koruyarak kaportanın zarar görmesini engeller. Seramik kaplama aracı derin çiziklere karşı korumaz, fakat P.P.F kaplama kendini ısıyla yenileyebildiğinden ötürü aracı tüm dış etkenlere karşı üstün koruma sağlar.

PPF Film İle PVC Film Arasındaki Fark

P.P.F filmler araç üzerinde 5 – 10 yıl üzerinde ömrü bulunurken, PVC filmler P.P.F folyolar kadar parlaklık vermezler daha mat dururlar ve boya koruma konusunda ppf kadar iddialı değildirler. Ortalama 2-3 yıl pvc kullananlarda boyada kalkmalar meydana gelmektedir. Dolayısıyla PVC filmler yerine kaliteli poliüretan malzemeyle kaplı olan PPF folyo kullanmanızı tavsiye ediyorum.

PPF Folyo Marka Tavsiyeleri :

Bu işin öncü markalarından olmak üzere başta ; LLumar, Stek dyno shield, Solar Gard, Oracal, 3M, Zivent, Xpel gibi marka ve işçilik garantili ppf folyo kaplattırmanızı tavsiye ediyorum. Bu saydığım filmlerin 10 yıl işçilik ve malzeme garantisi bulunuyor.

PPF Şeffaf Folyo Kaplama Fiyatları:

Ortalama B segmenti HB bir araç için komple PPF kaplama maliyeti 3000 TL gibi rakamları buluyor. Aracın boyutuna büyüklüğüne göre bu işin maaliyeti 3000 –15000 TL arasında değişmektedir.

22 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir