Arabalara Uygulanan Pasta Ve Cila İşlemi Nedir?

Arabalara Uygulanan Pasta Ve Cila İşlemi Nedir?

Arabalara Uygulanan Pasta Ve Cila İşlemi Nedir?

Herkese merhabalar, bugün ki yazımızda sizlere araçlara uygulanan pasta ve cila işlemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Birçok araç kullanıcısı otomobillerini satmadan önce , veya almış oldukları ikinci el otomobillerin boyalarındaki kılcal çizikler, hareler, sürtme izi gibi oluşan çiziklerden kurtulmak ve aracın boyasının parlamasını sağlamak için pasta – cila işlemi yaptırıyorlar.

Arabalara Uygulanan Pasta Ve Cila İşlemi Nedir?

Pastayla cila uygulamasının birbirlerinden farkları bulunmaktadır. Pasta araç boyasını aşındırarak , araç yüzeyindeki çizikleri yok etmek için yapılır, pasta uygulaması boyayı inceltir. Cila uygulaması ise pasta uygulamasından sonra yapılır, cila arabayı parlatır. Arabanın kaportasına su iticilik özelliği kazandırmasını sağlar.

Pasta – Cila Uygulaması Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Pasta cila işlemine başlamadan önce araç yüzeyinde birtakım işlemler gerekiyor. Öncelikle uygulama yapılacak yüzeyler, toz ve kirlerden arınacak şekilde yıkanıp kurulanmalı.

-Daha sonra araca kil temizliği yapılması gerekiyor. Araç yüzeyi sabunlu su ve kil hamuru yardımıyla tekrardan temizlenir.

-Pasta işlemine başlamadan önce arabanın güneş ışığından uzak gölgeli bir alanda olması gerekiyor.

-Pasta aşındırıcı bir malzeme olduğundan ötürü ,araç yüzeyindeki plastik hiçbir parçaya temas etmemesi gerekiyor. Aksi takdirde plastiğin boyası aşınmış olur. Pasta yapılacak alanların dışındaki bölgeler ve plastik yüzeyler gazete veya maskeleme bandıyla kaplanarak pastanın diğer bölgelere yayılması mutlaka önlenmeli.

– Pasta için, pasta uygulama pedi, orbital polisaj makinasına takılarak yeterli miktarda pasta sürülen polisaj makinesi ile dairesel hareketler çizilerek pasta işlemine başlanabilir. Makinenin düşük devirde çalıştığından ve işlemin yumuşak bir şekilde yapıldığından emin olmakta fayda vardır.

-Pasta yapılan bölgelerin bir bez yardımıyla silinmesi gerekiyor. Silme işleminin ardından hare giderici yardımıyla polisaj makinesinin ve bezin yüzeyde bıraktığı dairesel lekeler mutlaka giderilmeli.

-Yumuşak bir süngere cila sürülerek pasta işlemindeki gibi polisaj makinesiyle cila uygulaması tamamlanıyor.

-Atılan cila sonrası yüzeyin tekrar silinip bir süre güneş ışığından uzak bir şekilde kurumaya bırakılması gerekmektedir.

– Aracın yaşı ve boya durumu göz önüne alınarak ince , orta ya da kalın pasta kullanılacağına karar verilir.

Pasta Cila Uygulama Fiyatları

Aracınızın yaşına cinsine kullanılan malzeme ve işçilik kalitesine göre ortalama olarak 300 TL – 2000 TL fiyat aralığında aracınıza pasta cila uygulaması yaptırabilirsiniz, burada dikkat edilmesi gereken nokta , pasta cila uygulaması oldukça dikkat gerektiren bir işlemdir. O yüzden sizlere tavsiyem aracınızı iyi malzeme kalitesi ve işçiliği olan yerlere emanet edip bu işlemleri yaptırmanızdan yanadır.

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir